BMW Z3M coupé, 1998

BMW

{{ $t('Type') }} {{ $t('Private') }}
{{ $t('Make') }} BMW
{{ $t('Model') }} Z3M coupé
{{ $t('Year') }} 1998
{{ $t('VIN') }} WBSCM91000LB55890

Het is 1996 als BMW de Z3 op de markt brengt, een roadster die twee jaar later gezelschap zou krijgen van de Z3 Coupé. In datzelfde jaar ontketende BMW de M Coupé, een machtige variant van de auto waarvan de vorm hem de bijnaam 'clownsschoen' opleverde. Dit exemplaar kende zijn oorsprong in Frankrijk, waarna hij door de huidige eigenaar en BMW concessie-eigenaar privé werd aangekocht en in perfecte staat werd gebracht. Waar de Z3 Roadster een 1,9- en later een 1,8-liter grote viercilinder als instapversie had, was de Z3 Coupé alleen met zescilinders beschikbaar. Het hoogtepunt van de Z3 Coupé was de introductie van de M-versie, de M Coupé. Deze door BMW's M-afdeling onder handen genomen geweldenaar deelde zijn basis met de M Roadster, die op zijn beurt de koets leende van de bredere Z3 Roadsters met zescilinders.

BMW

De BMW M Coupé is het high-performance model van de BMW Z3 die werd geproduceerd van 1998 tot 2002, in de BMW Spartanburg fabriek. De wagen werd ontwikkeld onder leiding van ingenieur Burkhard Göschel met de bedoeling om het chassis van de Z3 roadster nog meer torsie- en structurele stijfheid te geven. Het ontwikkelteam had een moeilijke tijd om de Raad van Bestuur ervan te overtuigen het model goed te keuren voor productie, maar kreeg uiteindelijk toch groen licht zolang het kosteneffectief bleef om te produceren. Ten gevolge daarvan moesten het merendeel van carrosseriepanelen worden gedeeld met de M roadster. Dus zijn de deuren, de meeste interieuronderdelen en alles vanaf de A-stijl naar voren compatible tussen de 2 modellen. De Z3-coupé, die de carrosserie van de M-coupé combineert met de standaard Z3-aandrijving, het chassis en het uiterlijk, werd tegelijkertijd goedgekeurd voor productie. Dit model kon niet iedere liefhebber bekoren, maar deze "clownschoek" deelt nu wel flinke trappen uit want vanwege zijn typerende styling is hij relatief zeldzaam.

De wagen heeft in het verleden schade gehad vooraan, zo hebben wij (de concessiehouder) hem ook gekocht. De wagen werd volledig volgens de regels van de kunst origineel hersteld en herspoten door garage (officiele BMW dealer). Er is geen roest aanwezig op de wagen enkel wat steenslag sporen in de voorruit. Om de wagen cosmetisch perfect te krijgen zou er nog een polierbeurt mogen worden uitgevoerd. We zijn liever kritisch en eerlijk ;-).

BMW

{{ $t('History Paintwork') }}

Bijna de volledig wagen werd opnieuw gespoten, enkel het dak en kofferklep werden niet opnieuw gelakt naar mijn weten. De voorzijde is met zekerheid opnieuw gelakt ook de flanken werden opnieuw meegelakt om eventueel kleurverschil te vermijden. Geen moeite nog kosten werden bespaard tijdens de reparatie.

{{ $t('History Sheet metal') }}

De voorste chassis benen werden opnieuw gericht en vervangen waar nodig.

Het interieur van deze wagen is nog het originele en in prima staat. De met leer beklede stoelen bieden in snelle bochten meer dan voldoende zijdelingse steun. Het dashboard van de Z3 Coupé is typisch BMW, met de bekende BMW- roosters en schakelaars, maar roept toch een beetje nostalgie op. De serie ronde klokken, onderin de middenconsole en de verchroomde ringetjes er rond zijn hiervan het voorbeeld. Het stuur, ook met leer bekleed, ligt gemakkelijk in de handen en heeft twee gekleurde claxonvlakken in de bovenste twee spaken. Qua bergruimte biedt de Coupé met een bagagebak van 210 liter meer dan de Roadster, maar wie zijn bagage achterin hoog opstapelt kan er zelfs 410 liter in kwijt. Kortom, ook praktisch in het gebruik. Ideaal voor twee golftassen, zo laat BMW z'n doelgroep duidelijk weten.

BMW

{{ $t('Engine and Gearbox') }}

In de ellenlange neus van de M Coupé lepelde BMW de 3,2-liter zes-in-lijn, goed voor 321 pk en 350 Nm. Daarmee werd een snelheid van 100 km/h in 5,3 tellen bereikt. De topsnelheid was, volgens goed Duits gebruik, begrensd op 250 km/h. De motor en versnellingsbak is origineel en in prima staat, in de maand juni nog 150 kilometer gereden zonder enige problemen.

BMW

{{ $t('Maintenance info') }}

De wagen kreeg in 2018 een preventieve olie wissel toen hij naar de privé eigendom van de eigenaar verhuisde. Daar is hij altijd binnen gestald geweest.

{{ $t('Maintenance Documentation') }}

Er is jammer genoeg geen onderhoudshistorie aanwezig. De wagen werd 16 jaar geleden aangekocht en opgemaakt. De wagen werd wel eens warm gedraaid om alles bewegend te houden in de motor. Er werden wel enkele nieuwe onderdelen gemonteerd doorheen de jaren: benzinepomp, accu, bougies, en enkele kleine zaken.

BMW

{{ $t('Additional Costs Documentation') }}

Nee. De wagen bezit het frans inschrijvingsbewijs + gelijkvormigheidsattest + douane vignet voor eventuele inschrijving in belgië.

{{ $t('Options') }}

S243A Airbag meerijder S314A Buitenspiegel / bestuurdersslot verwarmd S410A Elektr.bediende portierruiten voor S423A Vloermat velours S481A Sportstoel S494A Stoelverwarming bestuurder/passagier S548A Kilometersnelheidsmeter S710A M Sportstuurwiel multifunctioneel S785A Knipperlichten wit S260A Zijdenairbag voor bestuurder/passagier S302A Alarmsysteem S403A Glasdak elektr. S428A Gevarendriehoek en verbandspakket S441A Roker-kit S502A Koplamp reinigingsintallatie S510A Koplichthoogteverstelling S530A Airconditioning S658A Radio BMW Business CD RDS S676A HiFi-Luidsprekersystemen L801A Alleen voor Duitsland/Oestenrijk S818A Hoofd schakelaar accu S863A Dealerlijst Europa S879A Boorddocumentatie Duits S925A Dummy-SALAPA

{{ $t('Known Issues') }}

Finish in afwerking vooral stofkes uithalen, goed polieren hier en daar vernis restanten verwijderen, airco werkt niet we zagen dat hier geen riem op was gemonteer of dat deze er af was gelopen? Airco moet hersteld en nagekeken worden.

{{ $t('Non original parts') }}

De wagen is nog volledig in zijn originele staat. Geen afthermarket onderdelen werden gemonteerd.

{{ $t('What we should know') }}

Opvallend detail: de M Coupé had aanvankelijk, net als de M Roadster, zijn kentekenplaat op de achterklep, terwijl de niet-M's hem in de bumper droegen. Nog een bijzonder gegeven: de Amerikaanse M Coupé had tussen 1998 en 2000 een krachtbron van 'slechts' 243 pk, gelijk aan de motor uit de Amerikaanse M3 (E36). In totaal zijn er 2.999 M Coupés met deze 321 pk sterke zescilinder verkocht.